Morja prepolna zaščitne opreme
Morda se je svet v zadnjih mesecih obrnil na glavo, a nekaj ostaja nespremenjeno: odnos do našega planeta se na žalost ni spremenil. Pandemija novega korona virusa je bila razglašena komaj pred nekaj meseci, a naša morja so že preplavljena z zaščitnimi maskami in rokavicami za enkratno uporabo. Francoska neprofitna naravovarstvena organizacija Opération Mer Propre, ki že leta redno čisti Mediteransko morje, je zaznala občuten porast odpadkov, povezanih s pandemijo.
Količina teh odpadkov je zaskrbljujoča predvsem ob dejstvu, da se je uporaba zaščitnih sredstev povečala komaj kakšen mesec nazaj, odpadkov pa je za tako kratek čas v morju res veliko. Če se bo takšen trend onesnaževanja nadaljeval, bo v Mediteranskem morju kmalu več zaščitnih mask kot pa je meduz, opozarjajo v omenjeni naravovarstveni organizaciji. V Franciji so v mesecu maju oddali naročilo za kar dve milijardi zaščitnih mask za enkratno uporabo. Zavedati se moramo, da bodo vse te maske morale nekje končati, saj niso primerne za recikliranje.
Morja pa so že tako in tako onesnažena prek vseh meja. Samo v Mediteransko morje vsako leto zaide kar 570 000 ton odpadne plastike. Zaščitne maske za enkratno uporabo lahko v naravi preživijo kar 450 let, preden dokončno razpadejo. Zato moramo, kljub grožnji, ki jo pandemija predstavlja človeštvu, ubrati strategijo ravnanja z zaščitnimi sredstvi, ki ne bo še dodatno obremenjevala naših morij in oceanov.