Bi letos prižgali svečko manj?
Pred vrati je 1. november in s tem dan spomina na mrtve. V naši kulturi na ta dan obiskujemo grobove bližnjih in se s cvetjem in prižiganjem sveč poklonimo spominu na pokojne. Predvsem prižig sveče je tisto simbolično dejanje, s katerim, po prepričanju mnogih, najbolj počastimo spomin na pokojnika. Žal pa smo se tega začeli posluževati v takšni meri, da smo s prižiganjem sveč povzročili pravo goro odpadkov.
Zato je prav, da ob tem dogodku ne pozabimo na nekaj dejstev, ki nam niso najbolj v ponos:
- 95% vseh sveč v Sloveniji ima ohišje iz PVC plastike in zaradi svojih neustreznih lastnosti ni primerno za snovno reciklažo;
- Razkrajanje PVC plastike ima negativen vpliv na okolje, saj se pri tem sprošča škodljiv klor;
- Slovenija se uvršča med tri najbolj potratne evropske države po porabi nagrobnih sveč;
- Skupna letna poraba sveč v Sloveniji znaša 16 milijonov letno, zanje pa odštejemo 32 milijonov evrov;
- Rešitev se skriva v spremembi navad in alternativah svečam: sveče iz odpadnega olja, virtualna sveča, poslikan kamen.
Večina uporabljenih sveč še vedno konča na smetišču, z vsemi odpadnimi svečami v Sloveniji bi lahko tako napolnili kar 60 olimpijskih bazenov. Res žalostno dejstvo, še posebno, če vemo, da obstajajo alternative, ki ne obremenjujejo okolja. Ena izmed njih so poslikani kamenčki, ki jih porišemo z barvami. Uporabimo lahko motiv ognja, narišemo svečko, ali pa se pokojnih spomnimo z lepo mislijo, ki jo napišemo na kamenček. Kamenčke najdemo na sprehodih, lahko tudi z našimi najmlajšimi, in se hkrati na nevsiljiv način z njimi pogovorimo o pomenu obiskovanj grobov in (ne)prižiganju sveč.
Ne pozabimo, da z zgledom najbolj vplivamo na druge. S tem, ko na grob ne postavimo sveče, pokažemo, da lahko vsi z malimi koraki zmanjšamo ogromno količino zavrženih odpadkov.